aktualizacja:

Polski Owczarek Nizinny

o PONie

czyli, jaki jest polski owczarek nizinny? (opis rasy)

polskie owczarki nizinne przy owcachPON jest jak nasza dawna szlachta ;) Trochę buńczuczny, uparty, mądrala, indywidualista lecz w gruncie rzeczy poczciwy... Ale przede wszystkim - wielki łasuch!
Polski owczarek nizinny od wieków mieszkał na polskiej wsi. Nie był wyspecjalizowany konkretnie w pasieniu owiec jak border collie a raczej spełniał wiele funkcji zaganiając, stróżując przy stadzie i w obejściu. Do takich zajęć wybierano psy inteligentne i nieufne, nie oddalające się od domu, o dość długim, gęstym włosie aby dobrze znosiły złe warunki atmosferyczne.

CHARAKTER

pony z dziećmiW obecnych czasach PON jest typowym pupilem domowym, ale zachował wiele cech swoich przodków. Jest raczej nieufny wobec obcych (doskonale spełnia rolę stróża), choć już coraz częściej spotyka się pony kochające cały świat. PON nie jest psem jednego pana i kocha całą rodzinę. Bardzo często nawiązuje szczególną przyjaźń z najmłodszymi członkami rodziny - wtedy miło jest patrzeć na rozrabiające pociechy :)
Należy do dość gadatliwych, często zdarza mu się szczeknąć z emocji i potrafi wydawać wiele różnych innych dźwięków: jęków, postękiwań, burknięć (burknięciem potrafi zachęcać do zabawy).
PON jest psem bardzo inteligentnym, ale nie ślepo posłusznym jak border collie, czy owczarek niemiecki. To indywidualista, ma swoje zdanie, zanim wykona Twoje polecenie, skalkuluje czy warto ;) Nie jest jednak problemem wychowanie go, dzięki legendarnemu wręcz łakomstwu.
Owczarek nizinny jako pies pasterski łatwo zaprzyjaźnia się ze zwierzętami innych gatunków jak konie, koty, ptaki. Nie ma też tendencji do ucieczek.
Pony są najszczęśliwsze, gdy mogą coś robić ze swoim właścicielem, dlatego dobrze jest uczyć je wciąż nowych zabaw i sztuczek - w ten sposób więź staje się silniejsza a pies jest posłuszniejszy. Dla ambitnych - pony sprawdziły się już w: pasieniu, agility, ratownictwie, dogoterapii.

WYCHOWANIE

szczeniak ponaPON jako szczeniak jest ciekawski, rozbrykany ale rzadko niszczy i gryzie. Wymaga wczesnej socjalizacji - poznawania otoczenia, ludzi, zwierząt oraz innych nowych bodźców. Pozbawiony tego, przy swojej wrodzonej nieufności, może wyrosnąć na psa lękliwego albo wręcz agresywnego. Podkreślam to, bo często się zdarza, że właściciele psów są przekonani, że psu wystarczy samotne bieganie po dużym ogrodzie. PONy pozostawione same sobie w ogródku wyrastają na głupie i szczekliwe. Aby mieć mądrego przyjaciela należy mu poświęcić "trochę" czasu i uwagi w okresie wzrostu - dojrzewania. Tak więc od samego początku należy brać go wszędzie (szczeniaczka można wsadzić do plecaka), pozwolić poznać swoich znajomych i ich zwierzaki, psy z sąsiedztwa. Można zapisać go do psiego przedszkola, albo umawiać się z innymi "psiarzami" w parku.
Często mówię nabywcom moich szczeniąt, że PON jest dla nich testem na inteligencję i za jakiś czas zobaczymy, kto jest mądrzejszy pies, czy pan... Muszą być przygotowani na to, że ich nowy domownik użyje całej swojej psiej mądrości oraz nieodpartego wdzięku, aby postawić na swoim. Ich upór w dążeniu do celu w połączeniu z powłóczystym spojrzeniem spod grzywki (czasem bezczelną "pyskówką") nader często przynosi efekty... Najczęściej w tej rywalizacji jest remis - właściciele wychowują PONa na fajnego, mądrego psiaka - który np. śpi w łóżku i leży na kanapie ;)

WŁOS

Pon na kanapieOd lat spotykam się z pytaniem, jak to jest z sierścią ponów, czy dużo przy tym czesania, czy dużo w domu mam włosa? Z niedowierzaniem słuchają gdy odpowiadam:
Włosa jest znacznie mniej niż np. po owczarkach niemieckich, labradorach, goldenach... PON ma długi włos, który w niewielkiej ilości opada samoistnie. Martwy z powodu długości pozostaje na psie i nieczesany zbija się w dredy. Regularne czesanie ma na celu usunięcie martwego włosa, przyczynia się do lepszego ukrwienia skóry i utrzymania czystości. Dlatego właśnie po psie długowłosym jest mniej sprzątania w mieszkaniu. Usuwanie tego włosa jest też znacznie łatwiejsze, bo nie wbija się w dywany, czy tapicerkę i łatwo ściąga się go przy pomocy wilgotnej szmatki bądź gąbki.

PIELĘGNACJA

kąpiel szczeniaka ponaWłos nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy regularne czesanie i kąpiel w miarę potrzeb. Psy mieszkające w mieście wymagają częstszego mycia, zwłaszcza "podwozia" (łapek i brzucha). Dorosłe psy czesze się co tydzień lub dwa z użyciem spryskiwacza z wodą z dodatkiem odżywki, zajmuje to około godziny. Przy większych przerwach w czesaniu oraz w okresach wymiany włosa, czas ten się wydłuża. Szczenięta i młode psy wymagają częstszego czesania. Szczenięta - codziennie po kilka minut - dla przyzwyczajenia się do takich zabiegów. Młode psy mają miękkie futro, łatwo plączące się, dlatego należy czesać je 1-2 razy w tygodniu.
Ze względu na to, że PON ma zwisające i obficie owłosione uszy, wymaga stałego kontrolowania ich stanu, a w razie potrzeby usuwania włosa (dostępne są już preparaty depilujące).

ŻYWIENIE

PON jedzący marchewkęW typowych warunkach miejskich PON (dorosły) potrzebuje mniejszej ilości jedzenia niż inne psy podobnej wielkości. Ma jednak podobny (lub nawet większy) apetyt, stąd bardzo często ma nadwagę... PONy nie są wybredne w jedzeniu, lubią warzywa, owoce które należy używać jako mniej kaloryczne dodatki do podstawowych posiłków.

© Copyright by DZIECHCINEK 1996-2019 / All rights reserved